niedziela, 4 maja 2014

Moda

Dla mnie moda to określenie zjawiska polegającego na tym, że steruje się ogółem społeczeństwa w taki sposób by ich konsumpcyjna potrzeba posiadania była skierowana na konkretne produkty w danym czasu. Potrzeba posiadania to pożywka dla mody, ale bez zmieniającej się mody, potrzeba posiadania nie była by zaspokajana. Powód powstania takiej potrzeby bierze się z chęci wyróżnienia się, pokazania swojego statusu, sięgnięcia po coś luksusowego, na co inni nie mogą sobie pozwolić. Zmierza to wszystko do tego by pokazać, że jest się lepszym. Bliskim swojego wyimaginowanego ideału. Moda, która jest droga i szybko się zmienia jest wyznacznikiem tego czy zaliczamy się do grupy osób która może sobie na nią pozwolić.

Przykładowo od długiego czasu jest moda na Air Maxy, ludzie chcąc przynależeć do społeczności, która może sobie na nie pozwolić, a tak naprawdę których nie stać na takie buty, zaczęto szukać okazji w Internecie. Nietrudno wtedy paść ofiarą oszustów; Potem nagle modne stały się buty marki New Balance. Łatwo rozpoznawalne logo, ciekawy wygląd obuwia, tańsze niż Air Maxy, pozytywnie kojarząca się nazwa. To wszystko sprawiło, że teraz nosi się "Nki" nie "Najki".


Wracając do ogólnego pojęcia mody czy możemy poszczycić się, że w naszych szafach są wyłącznie przedmioty w których dobrze wyglądam, dobrze się czuję, są wysokiej jakości? Czy większość to kupione pod wpływem chwili – modnych na dany czas. Na szczęście niektóre ubrania są kultowe, wszyscy mamy je w swoich szafach warto by były ponadczasowe, dobrze wykonane, przez to trwałe. Są też te „wymarzone rzeczy” coś co zawsze chcieliśmy mieć.

Ja sobie marze o Adidaskach :)